Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-04-10

Pasaulis platus: paskolos užsienio valiuta

Publikuota: Kita

Ko gero niekam nėra naujiena, kad paskolą galima pasiimti ne tik litais, bet ir eurais ar net JAV doleriais. O štai skolintis Šveicarijos frankais lietuviams yra šiokia tokia naujiena. Apie tai ir norėčiau papasakoti plačiau.
Anądien užtikau, kad Nordea siūlo šį naują produktą. Lietuvoje, mano žiniomis, tokių paskolų niekas neišdavinėjo. Palūkanos išties mažos, Šveicarija šalis patikima – visgi bankų valstybė. Tačiau ar tikrai viskas taip jau gražu?
Pats asmeniškai vengiu valiutinės rizikos – apsisaugoti nuo jos fiziniam asmeniui priemonių menkokai, o pati rizika gana akivaizdi. Pateikiu grafiką, kaip Šveicarijos frankų kursas kito lyginant su euru:

Šaltinis: www.spekuliantai.lt

Kaip matome, skirtumas tarp mažiausios ir didžiausios reikšmės yra maždaug 14%. Tuo tarpu bendras 9 metų pokytis yra vos 1,5%. Šiaip jau CHF (Šveicarijos franko trumpinys) laikomas saugumo garantu, ypač patikimu krizių metu. Todėl tai gana tvirta ir patikima valiuta. Tačiau imant paskolą tai nėra labai gerai – juk tuomet litas (valiuta, kuria gaunam algas) nusmuks ir frankas kainuos daugiau.
Žinoma, tikintis, kad situacija pasaulio ekonomikoje aprims, tai geras pasirinkimas – tokiu atveju svyravimai galimi nedideli ir nedarantys įtakos bendrai paskolos sumai mūsų šalies valiuta.
Pasiskaičiavau, kokia rizika gresia imant paskolą frankais, kai paskolos dydis litais yra 500.000Lt. Vidutinės palūkanos litais: 6,3%, palūkanos frankais: 4,3% metinių. Imama paskola 25 metų.
Blogiausias scenarijus: tarkime, kad frankai pabrangsta 10% vidutiniškai per visą laikotarpį. Vadinasi, paskola išauga iki 550.000Lt. Tokiu atveju mokėtume kas mėnesį po 2995Lt. Jei šis scenarijus neišsipildys ir frankas vidutiniškai daugmaž liks tam pačiam lygyje, mokėsime 2723Lt.
Tuo tarpu imant paskolą litais, rizika pranyksta. Vadinasi, grąžinti reikės 500.000Lt, kas reiškia 3314Lt. Akivaizdu, kad tai gerokai didesnė suma per mėnesį.
Išvadų daryti nenoriu – manau, pasidarysite jas patys. Visgi kiekvienas pasirenka, kokią riziką prisiimti. Sėkmingų finansų!

Jūsų, AF Patarėjas.


Pastaba: šis straipsnis ir jame pateikiami pavyzdžiai nėra rekomendacija ar patarimas daryti finansinius sprendimus. Tai tėra apžvalginio pobūdžio pastebėjimai.


Atgal į: Pasaulis platus: paskolos užsienio valiuta