Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2007-09-12

Gyvenimas skolon. Skolų psichologija

Publikuota: Kita

Šiaip jau nesu didelis humanitaras – psichologija man gana svetimas dalykas. Tačiau gyvenimas pilnas paradoksų – šiandien kaip tik apie ją ir rašysiu.

Paimti vartojamąjį ar būsto kreditą neretam lietuviui vis dar yra diskomfortas, gyvenimas skolon kažkodėl baugina. Žinoma, ši rinka smarkiai auga – mokantys skaičiuoti iš to pakankamai neblogai uždirba ar bent nepraranda savo lėšų. Atlikau nedidelį tyrimuką, kurio rezultatais norėčiau su jumis pasidalinti.

Pabandžiau pasinagrinėti keleto lietuvių, paėmusių vartojamąsias paskolas, vartojimo ir išlaidų struktūrą prieš ir po kredito paėmimo. Vartojamąją paskolą pasirinkau todėl, kad ji suteikiama trumpam, tad elgesys asmenų pasikeičia staiga, o ne laipsniškai. Dauguma šių žmonių paėmė gana nemažas sumas – nuo 10.000Lt. Ir ką gi aš pastebėjau savo tyrime? Pasirodo, lietuviai imdami paskolą netgi sugeba sutaupyti! Tiriamųjų asmenų mėnesinės išlaidos sumažėjo vidutiniškai apie 8-10%. Turint galvoje, kad dauguma jų mokėjo maždaug 6-7% palūkanų, vadinas, jie sutaupė 2-3% savo pajamų.

Kaip čia taip atsitiko? Pasirodo, lietuviai paskolos mėnesines įmokas suvokia kaip bendras mėnesio išlaidas, kurias kiekvienas nori reguliuoti ir mažinti. Kas mėnesį atsiradus apie 500-700Lt papildomų išlaidų, stengiamasi sutaupyti kažkur kitur. Tai atrodytų normalu, tačiau turint galvoje tai, kad visuminės išlaidos nei vieno iš jų pajamų neviršijo, kyla klausimas, kam spaustis? Va čia, mielieji, yra psichologija. O galbūt lietuviškas mentalitetas – šito negaliu pasakyti, nesu čia specialistas. Gal kas iš jūsų gali man pasakyti?

Jūsų, AF patarėjas.
Atgal į: Gyvenimas skolon. Skolų psichologija