Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-03-31

Būsto rinka: kur esame ir kur link judame?

Publikuota: Kita

Žinau, kad tai daugeliui jau pabodusi tema, tačiau noriu jums pasiūlyti šviežią nuomonę apie susidariusią situaciją gyvenamojo būsto rinkoje. Turbūt bent dabar jau niekam nėra abejonių, kad šio NT kainos jau krenta ir dar kurį laiką kris. Taigi, kokia įsivyravo situacija ir kas toliau?

Kur esame
Dar visai neseniai Registrų centras paskelbė, jog būstas 2007 metų 4/4 pigo 12,6 poc. Tiesa, yra ir blogesnių naujienų šauklių. Manau jau visi su manimi sutiks, kad būsto kainos pasiekė piką. O pažiūrėjęs į NT rinką pasaulyje galiu drąsiai teigti – kainų kryptis pasikeitė iš esmės ir šiuo metu diktuoja aiškią kryptį žemyn.
Jokios gi to priežastys? Įvardijamos kelios: palūkanų augimas, užsienio investicijų sumažėjimas, pasaulio rinkų tendencijos (juk esame pasaulio dalis). Tačiau aš Lietuvoje matau kiek kitą situaciją. Pas mus butų skaičius per capita (žmogui) yra gerokai mažesnis nei Latvijoje ar Estijoje, tad mes galėtume dar nesekti pasaulinių trendų. Mano nuomone, vartotojai yra visa ko šaltinis – jie mato, kas dedasi pasaulyje, laukia būsto pigimo čia ir neperka dabar. Žinoma, paklausos-pasiūlos dėsnis veikia, tad kainos mažėjo. O mes laukiam dar pigiau. Bankai išvis čia mažai kuo dėti – jie juk gyvena iš paskolų ir palūkanų, tad jie norėtų tik branginti būstą ir dalinti visiems paskolas. Tačiau vartotojas taria savo žodį – nepirkti.

Kur link judame
Esu įsitikinęs, kad 12,6 proc. smukimas toli gražu nėra blogai. Blogiau bus paskelbus šių metų pirmo ketvirčio skaičius – mano prognozėmis, jos turėtų būti ne mažesnės (sakyčiau, net iki 15 proc. kritimas lyginant su 2007 4/4). Tai jau reiškia, kad šių metų pabaigoje būstas gali kainuoti 30-35 proc. pigiau nei prieš metus. O tai jau yra daug.
NT rinka iš principo jau nebebus tokia patraukli investuotojams, nes statybų bendrovės jau persiorientuoja į verslo statybas. Kelias atgal visada yra dar sunkesnis.
Tad atsakymas kur link judame, yra gana aiškus – palei srovę. Mūsų NT rinka nustojo būti savarankiška ir nepriklausoma nuo pasaulio ir dabar tėra global trends dalis.
Nemanau, kad pirksime labai pigesnius būstus – auga atlyginimai, ekonomika nori nenori greitu laiku (2-3 metai) stabilizuosis, tad pinigų turime. O uždirbant geriau, norisi ir gyventi padoriau. Tad paprastiems žmonėms kainų kritimas dažniau reikš, kad galės gyventi patogiau.

Jūsų, AFP.


Atgal į: Būsto rinka: kur esame ir kur link judame?