BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apie tuos, kas kalti dėl infliacijos

Seniai berašiau, bet turiu daug darbo, todėl blogui laiko kaip ir nelieka. Gerai bent, kad temų pastaruoju metu yra iki valiai. Šiandien norėjau pašnekėti apie tai, ką ir kas gali padaryti, kad kainos neaugtų tokiais tempais. Taigi, jūsų dėmesiui – ponia Infliacija.

Visų pirma, kas šiuo metu sukėlė tokią infliaciją?

Aš turiu abejonių, kad kaltas pasaulinis kainų lygio kilimas. Vakarų šalys nefiksuoja didesnio nei 2,6% metinės infliacijos. Pas mus gi 7,6! Mano požiūriu, patys gamintojai ir tarpininkai. Pastebėję, jog realus darbo užmokestis išaugo gana ženkliai, jie leido sau pasidaryti didesnes pelno maržas – nebijoma, kad sumažės paklausa. Juk žmonės tapo turtingesni. Be abejo, prie šitos košės užvirimo prisidėjo ir mūsų „mylima“ valdžia. Kasmet sudarydama deficitinį biudžetą, vis tvirtu balsu pareiškia, kad ir taip dar negana. O kad valdžios aparato išlaidos vis didėja ir taip prarandamas valstybės valdymo efektyvumas (skaičiuojant pagal išlaidas) niekam nė motais.

Ką galima padaryti, kad to išvengtume?

Pradėsiu nuo monetarinės politikos (Lietuvos Centrinio Banko pagrindinė funkcija) priemonių. Visų pirma, tai privalomųjų rezervų procentas. Jį padidinus, sumažėja turto dalis, kurią bankai gali skolinti. Todėl padidėja palūkanų normos, sumažėja vartojimas ir kartu infliacija. Daugiau Lietuvos CB įtakoti praktiškai negali dėl lito pririšimo prie euro. Palūkanų norma, kuri galėtų būti ginklas prieš infliaciją, keičiama tik tam, kad būtų išlaikytas pastovus lito-euro kursas.

Ką gi, vadinasi lieka valstybė. Gerb. premjeras kažkurią čia dieną užsiminė, kad vyriausybė neturi priemonių sustabdyti kainų augimui. Tam vakarui man juoko užteko iki valiai – jei jau vyriausybės galva nežino, tai vilties dėl teisingos antiinfliacinės politikos bėra mažai… O gaila. Nes visas sąlygas tam vyriausybė turi. Visų pirma, nustokime vis daugiau pirkti! Būtina sumažinti valstybės biudžetą ir padaryti jį nors kiek proficitinį (pajamų daugiau nei išlaidų). Sutinku, kad mokytojams ir kt. valdininkams galima didinti algas, bet sutaupyti tą 0,5% galima mažinant biurokratines išlaidas. Detalaus projekto nemačiau, bet esu tikras, kad tai padaryti nėra sunku.

Kitas dalykas mokesčių politika. Kažkodėl Lietuvoje pelno mokestis yra vienas žemiausių Europoje, o gyventojų mokesčiai ir PVM – vieni didžiausių. Kitaip tariant, mokesčių našta vartotojams pati didžiausia. Palyginimui: Lietuvoje pelno mokestis 15%, GPM – 24%, PVM – 18%. D. Britanijoje: pelno mokestis 28%, GPM – 21%, PVM – 17,5%. Žinoma, pinigų politika labai subjektyvi, bet visgi kryptys mano nuomone nustatytos ne tos. Juk sumažinus gyventojams mokesčių naštą ir ją padidinus verslui, gyventojai turėtų daugiau įtakos formuojant rinkos ekonomiką spręsdami, kam išleisti pinigus. Todėl rinka pati savaime taptų kiek konkurencingesnė.

Ko link žingsniuojame. Ir vis dėl to…

Prognozės dėl kitų metų išties gąsdina. Pasiekus dviženklę infliaciją, procesas taptų sunkiai besustabdomas. Asmeniškai aš nelabai tikiu tokiu scenarijumi – pasaulio ekonomika kiek sulėtėjo, tad ir Lietuvoje nebus nei ligšiolinio augimo, nei infliacijos. Tikiuosi, jog mano prognozės išsipildys.

Dėl viso pikto šiandien paėmiau du kepalus duonos. Dėl viso pikto… Yra toks posakis: infliacija – tai iliuzija, kad esi turtingas.

Jūsų, AF Patarėjas.


Rodyk draugams

Komentarai (19)

 1. user:

  'Viešųjų išlaidų ribojimas ir taupymo skatinimas. Kitų priemonių tiesiog nėra. Kol kas Vyriausybė neįgyvendino nei vienos priemonės infliacijai pažaboti.' G. Nausėda ( i delfi konferencijos klausimą apie antinflecines priemones. 2007 spalio 25 d.)

 2. AFpatarejas:

  Matau, kad ir p. Nausėda tos pačios nuomonės kaip aš. :) Vartojimo mažinimas galimas tiek iš valstybės, tiek iš gyventojų, o mažėjantis vartojimas visada automatiškai skatina taupymą. Nieko naujo.
  O štai su mokesčiais yra kitas klausimas. Mano nuomone, valstybė pasirinko ne visai gerą šios sistemos vystymo kelią. Bet iš kitos pusės, mano straipsnyje paminėti siūlymai yra gana drastiški. Turint galvoje, jog pas mus net gerai apgalvotų radikalių sprendimų iš esmės bijo, to greičiausiai ir nebus.
  Taip ir liekam su vis didesne nežinia ir infliacija…

 3. giniux:

  visiskai teisingai - mazinti biuriokratines islaidas. taciau procesas vyskta priesingai. nezinau, akaip vilniuje ar kaune, bet klaipedoje savivaldybeje pastaruoju metu tiek prisisteige nauju skyriu, kad tarpusvyje pradejo painiotis kas uz ka atsakingas. o kitu nauju skyriu veikla visiskai nefunksionali ir neveiksminga, neaisku ar isvis dirba :)

 4. Anonymous:

  Ketinu kurti versla, bet infliacija man nerima kelia. Mano baime bepagrindo ?

 5. churchill.lt:

  geras psot'as Turiu įtarimą, kad vyriausybė tyčia nesiima priemonių.

  lauksiu kitų įrašų, tikiuosi atrasi laiko :)

 6. Therum:

  kas juokingiausia dėl mokesčių, tai kad valdžioje sėdi "kairieji".. :) suprato, kad dabar reik padlaižiaut verslui, nes rinkimus bet kokioje situacijoje ir bet kam galima nusipirkti.. rinkėjai renkasi pagal išdalintas ledų porcijas..

 7. DarkCloud:

  Super!
  Labai įdomu paskaityti kas yra infliacija ir ką galima dėl to padaryti.

  Labai trūksta tokios info, o politikai šneka neįtikimus dalykus. Užsiprenumeruoju tinklaraštį, liuks :)

 8. Sol:

  štai čia jau man juokinga…Vyriausyė neturi jokių galimybių įtakoti procesų nes tik Centrinis bankas turi visas galias ir yra už tai atsakingas, "Lietuvos bankas yra Lietuvos Respublikos centrinis bankas, kurio pagrindinis tikslas – palaikyti kainų stabilumą. Siekdamas šio tikslo Lietuvos bankas yra nepriklausomas nuo Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei kitų valstybės įstaigų.
  Lietuvos bankas, įgyvendindamas pagrindinį tikslą atlieka šias funkcijas:
  - vykdo Lietuvos Respublikos pinigų emisiją;
  - formuoja ir vykdo pinigų politiką;
  - atlieka valstybės iždo agento funkcijas;" Pabrėžiu dar kart, vyriausybė negali įtakoti Centrinio bank, nes Lietuvos bankas yra nepriklausomas nuo Lietuvos Respublikos Vyriausybės bei kitų valstybės įstaigų…Ir kaip negali būti infliacijos jei Lietuvos Vyriausybė norėdama skirti kam nors pinigų turi juos paimti iš Centrinio banko kuris juos paskolina už procentus…tai pačiai valstybei kurios pinigais disponuoja….galima būtų detaliau tačiau infliacija yra tik neišvengiama pasekmė pinigų politikos formavimo ir kontrolės atidavimo į privačias rankas…

 9. Aloha:

  asmeninio laiko sanaudos neleido pasiziureti savo blogo…deja AF patarejas pasiklydo melagingoje bankineje sistemoje

 10. Igoras:

  Ne vartojima reik mazint, o konkurencija didint. Butent silpna konkurencija prekybos butinais maisto produktais srityje ir leido prekybos centrms sukelt kainas. Antkainiai pagrindiniams maisto produktams siekia 300 proc. ir tie300 proc. nuseda ne gamintojams, o Maximai. As skaitau, kad reikia i Lietuva pritraukt kelis tokius gigantus kaip Walmart, kad tarp prekybos centru prasidetu kainu karai. Bet kas tuo rupinsis Lietuva gi valdo Maxima…

 11. bet tokiu metu kiek supranta mano durna galva vistiek turetu pigti prekes ar paslaugos?

 12. bet tokiu metu kiek supranta mano durna galva vistiek turetu pigti prekes ar paslaugos?

 13. I thought your post was really good! :] You should keep on posting more info Ill check back often!!

 14. I found your blog on yahoo. I think it’s pretty good.

 15. Concise and written well, thank you for the post

 16. Nice post mate.

 17. I haven’t checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I’ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :)

 18. I just needed to say this really is an awesome blog, thanks with the post!

Rašyti komentarą