BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Asmeninis biudžetas. Kur dingsta mano pinigai??

Pastebėjau, jog iš mano gana plataus pažįstamų ir draugų rato vos vienas kitas turi savo asmeninius biudžetus. Gal taip gyventi patogiau, bet tikrai brangiau. Todėl šiandien trumpai norėčiau aptarti asmeninį biudžetą, pasidalinsiu savojo biudžeto ypatumais.

Kam man reikalingas biudžetas? Tai paprasčiausias būdas planuotis ir stebėti, kur išleidžiate savo pinigus. Juk sekti asmenines pajamas išties lengva, tačiau išlaidos jau visai kita istorija. Paprastai šnekant, turėdami biudžetą ne tik žinosite, kiek turite pinigų ir kiek išleidžiate, bet kartu žinosite, kiek jų turėsite po mėnesio ar pusmečio. Taip galėsite planuotis ir didesnius pirkinius – nereikės lizingo paslaugų (kurios pastaruoju metu žvėriškai pabrango). Tiems, kas norite daugiau, galite susidaryti ir investicijų stebėjimo monitorius, jų dalies pajamose dalį. Juk smagu stebėti, kaip dirba pinigai.

Kaip sudaryti biudžetą?Tai labai individualu, bet pagrindiniai principai gana paprasti. Biudžetą būtinai turi sudaryti šios struktūrinės dalys: išlaidos (ir jų kategorijos), pajamos (jų kategorijos, jei gaunate ne tik algą), likvidžiausių investicijų vertė, vadinamasis contingency level – nenumatytų išlaidų dalis. Ši neturėtų viršyti 10% jūsų pajamų. Galima įtraukti ir daugiau dalių – tai jūsų fantazijos reikalas. Pvz. pas mane grynieji pinigai paskirstyti po atitinkamas sąskaitas, turiu santaupų ir investicijų pokyčių grafikus, įsiskolinimų ir paskolintų pinigų (vertybių) balansas bei realių išlaidų ataskaita.

Pagrindiniai principai. Svarbiausia taisyklė turint savo biudžetą – būkite pastovūs. Pildykite atidžiai ir reguliariai, be pasiteisinimų. Tik taip biudžetas turės naudos. Aš pildau jį kas savaitę, dažniau tikrai nereikia. Be abejo, fiksuoti reikėtų visas (net smulkias) išlaidas, kitaip dalis pinigų tiesiog pradings (kaip tiems britams).

Biudžetui galima naudoti excel, bet yra ir neblogų programų, tokių kaip „Butas“ arba „Biudžetas“. Beje, internete galite susirasti sau patinkančius biudžetų template‘us ir pasikeisti kaip jums patinka. Čia keletas nuorodų:

http://www.vertex42.com/Links/go.php?url=file-homebudget 

http://www.hansa.lt/files/aba.zip

 

Jūsų, AFP.

Rodyk draugams

Komentarai (4)

 1. redvel:

  Amm, aš šiaip vedinėju sau viską Excel. Skaičiuoju. Planuoju. Bet pinigų kaip trūksta, taip trūksta ;)

  O su 10 proc. nenumatytoms išlaidoms neišsivers nė viena normali moteris ;)

 2. Sveikas:

  Labai naudingą ir įdomią temą palietei.

  Vokietijoj normalu vakare išlaidas pagal čekius susiskaičiuoti, firmenwageno kilometražą skaičiuoklėn įsimesti, namo statybos išlaidas tarp sutuoktinių pasidalinti. Užtai ir gyvena gerai. Ramiai. Aiškiai.

  Mane toks pedantizmas stebino ir erzino. Dabar žiūriu į tai ramiai.

  Bet! Kiek laiko tam reikia…

 3. KDP:

  Pagaminau naują svetainę asmeniniam biudžetui ir balansui fiksuoti. Gal bus įdomu?

 4. Anonimas:

  man tai nepatinka si laida.jeigu zmogus turi savo daiktus pardavinet tai cia ne problemu sprendimas, o vedancioji ne kiek moraliskai palaiko zmogu bet dar labiau ibaugina ir jos kartais patarimai buna toki vaikiski ir nieko verti

Rašyti komentarą