BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kreditinės kortelės. Viltys ir vilionės

Dar visai neseniai – prieš 5-7 metus – tik vadovai ir verslininkai galėjo sau leisti kreditines korteles. Visi kiti (jei nedirbo banke), tokia prabanga stengėsi nesinaudoti. Tačiau nemažai kas pasikeitė ir dabar kiekvienas dirbantis ir norintis turėti tokį plastiką savo kišenėje, laisvai gali tai padaryti. Pagrindinis klausimas – ar man to tikrai reikia?

Visų pirma, išsiaiškinkime kreditinės kortelės privalumus. Šių kortelių savininkai gali naudotis banko jiems suteiktu kredito limitu – tai yra, skolintis sąlyginai nedideles pinigų sumas trumpam laikotarpiui. Kartu su šia privilegija, vartotojas gauna ir sveikatos draudimą kelionėse, galimybę rezervuotis viešbučius bei automobilių nuomą internetu. Tai galimybės, kurių neturi debetinių kortelių turėtojai. Be abejo, šiais laikais kredito kortelės turi ir dar vieną privalumą – suteikia tam tikrą prestižą jos turėtojui ir nurodo jo statusą visuomenėje. Juk ne kiekvienas gali turėti Visa Gold, Platinum ar American Express.

Visa tai atrodo labai gražiai. Ar tikrai? Nereikėtų pamiršti, jog kreditinės kortelės aptarnavimo mokesčiai dažnu atveju yra didesni už debetinių (skirtumas minimalus, iki 20Lt/metus). Be to, jei laiku nepadengiate pasiskolintų pinigų, mokate palūkanas, kurios neretai siekia 11-15% metinių. Reikia pripažinti, gana nemažos palūkanos.

Taigi, kada vertėtų įsigyti kreditinę kortelę? Ši paslauga ypač naudinga aktyvų gyvenimo būdą propaguojantiems – ne veltui iki šiol ja naudojosi verslininkai ir vadovai. Juk daug keliaujant kaskart nebereikia rūpintis draudimu, visada patogiai užrezervuosite kambarį ar automobilį. Be to, vakarų šalyse net atsiskaityti už viešbutį galėsite tik kortele (ar pavedimu, bet tai nepatogu) – grynieji nepriimami.

Visiems kitiems, kurie į užsienį išvyksta ne daugiau du kartus (po kartą žiemą ir vasarą) ir neturi intensyvių pirkimų, geriau atsisakyti šios banko paslaugos. Žinoma, pirkti anksčiau ir mokėti mėnesio gale atrodo patraukli galimybė, bet tokiu būdu prarasite gerokai daugiau savo santaupų, kurias suvalgys palūkanos. Asmeniškai aš laimingai gyvenu be kreditinės kortelės ir stengiuosi apskritai vengti skolintis – kai tokia situacija paskolų rinkoje, negaliu sau leisti prarasti kasmet po kokius 11% (geriausiu atveju) savo pajamų.

Todėl skolinkitės protingai!

Jūsų, AF Patarėjas.

Rodyk draugams

Asmeninis biudžetas. Kur dingsta mano pinigai??

Pastebėjau, jog iš mano gana plataus pažįstamų ir draugų rato vos vienas kitas turi savo asmeninius biudžetus. Gal taip gyventi patogiau, bet tikrai brangiau. Todėl šiandien trumpai norėčiau aptarti asmeninį biudžetą, pasidalinsiu savojo biudžeto ypatumais.

Kam man reikalingas biudžetas? Tai paprasčiausias būdas planuotis ir stebėti, kur išleidžiate savo pinigus. Juk sekti asmenines pajamas išties lengva, tačiau išlaidos jau visai kita istorija. Paprastai šnekant, turėdami biudžetą ne tik žinosite, kiek turite pinigų ir kiek išleidžiate, bet kartu žinosite, kiek jų turėsite po mėnesio ar pusmečio. Taip galėsite planuotis ir didesnius pirkinius – nereikės lizingo paslaugų (kurios pastaruoju metu žvėriškai pabrango). Tiems, kas norite daugiau, galite susidaryti ir investicijų stebėjimo monitorius, jų dalies pajamose dalį. Juk smagu stebėti, kaip dirba pinigai.

Kaip sudaryti biudžetą?Tai labai individualu, bet pagrindiniai principai gana paprasti. Biudžetą būtinai turi sudaryti šios struktūrinės dalys: išlaidos (ir jų kategorijos), pajamos (jų kategorijos, jei gaunate ne tik algą), likvidžiausių investicijų vertė, vadinamasis contingency level – nenumatytų išlaidų dalis. Ši neturėtų viršyti 10% jūsų pajamų. Galima įtraukti ir daugiau dalių – tai jūsų fantazijos reikalas. Pvz. pas mane grynieji pinigai paskirstyti po atitinkamas sąskaitas, turiu santaupų ir investicijų pokyčių grafikus, įsiskolinimų ir paskolintų pinigų (vertybių) balansas bei realių išlaidų ataskaita.

Pagrindiniai principai. Svarbiausia taisyklė turint savo biudžetą – būkite pastovūs. Pildykite atidžiai ir reguliariai, be pasiteisinimų. Tik taip biudžetas turės naudos. Aš pildau jį kas savaitę, dažniau tikrai nereikia. Be abejo, fiksuoti reikėtų visas (net smulkias) išlaidas, kitaip dalis pinigų tiesiog pradings (kaip tiems britams).

Biudžetui galima naudoti excel, bet yra ir neblogų programų, tokių kaip „Butas“ arba „Biudžetas“. Beje, internete galite susirasti sau patinkančius biudžetų template‘us ir pasikeisti kaip jums patinka. Čia keletas nuorodų:

http://www.vertex42.com/Links/go.php?url=file-homebudget 

http://www.hansa.lt/files/aba.zip

 

Jūsų, AFP.

Rodyk draugams

10 patarimų, kaip nepradanginti savo pinigų

Neseniai skaičiau, jog britai kasmet „kažkur padeda“ virš 300mln. svarų (~1,5mlrd. Litų!!!). Jie tiesiog nesugeba susekti savo smulkesnių išlaidų, štai kas atsitinka. Tam, kad taip neatsitiktų ir Jums, siūlau naudotis šiaip 10 patarimų:

  1. Turėkite asmeninį biudžetą. Juo galėsite planuotis išlaidas ir pajamas, matyti, kokia išlaidų struktūra ir kurioj vietoj galima sutaupyti. Apie biudžetą rasite straipsnį rytoj.
  2. Naudokitės elektroninėsbankininkystės paslaugomis. Tai visiškai saugu, be to, bus gerokai lengviau pildyti biudžetą – internetinio banko puslapyje visada rasite išlaidų ir pajamų išrašus.
  3. Visada turėkite grynų pinigų nenumatytiems gyvenimo atvejams. Priklausomai nuo pajamų tai turėtų būti maždaug 3 algų dydžio atsargos.
  4. Dalį lėšų skirkite investavimui. Standartiškai tai turėtų būti 10% pajamų, tačiau jei galite skirti daugiau, taip ir padarykite.
  5. Turėkite investavimo planą. Apie rasite vėliau šiame bloge. Dabar pasakysiu tik tiek, kad jame turėtų būti norima grąža (patarimas: nebūkit godūs), investicijų dydis ir periodiškumas.
  6. Taupykite protingai. Apgalvokite, ar tai, ką perkate, tikrai galutiniam variante yra pigiausias variantas? Juk važiuoti į Klaipėdą iš Vilniaus, kad nusipirktumėte televizorių 100Lt pigiau nėra protinga, tiesa? Jau nekalbu apie sugaištą laiką, kas irgi yra pinigai.
  7. Numatykite nenumatytas išlaidas. Paradoksalu, bet įmanoma. Nenumatytų išlaidų bijoti nereikia, tačiau jos neturėtų sudaryti daugiau nei 15% jūsų pajamų. Kitu atveju nebesuvaldysite savo pinigų srautų.
  8. Laiku apmokėkite paskolų įmokas. Taip sutaupysite delspinigius ir kartu turėsite geresnę kredito istoriją, kas greičiausiai kitąkart reikš geresnes palūkanas.
  9. Nepirkite daiktų, kurių jums reikės tik porą kartų. Pažįstu nemažai žmonių, kurie perka daiktus (ypač elektroniką) tik todėl, kad „tik ką išėjo naujausias“.
  10. Neišleiskit daugiau nei uždirbat. Vakarų pasaulyje gyventi be kreditinės kortelės „ne fasonas“. Bet nereikia šokti aukščiau bambos ir gyventi virš galimybių ribos.

 

Geros dienos, kolegos! Iki pasimatymo rytoj.

 Jūsų, AF patarėjas.

Rodyk draugams

Trumpai apie mane ir blogą

Sveiki!

Esu 24 metų ekonomistas, rinkų analitikas. Mano profesija man kartu yra ir hobis, todėl domiuosi viskuo, kas dedasi pasaulio ekonomikoje, finansų rinkose. Džiaugiuosi savo profesija, nes ji padeda ir asmeniniame gyvenime – puikiai susitvarkau su savo asmeninių pinigų srautais, kol kas labai neblogai sekasi pasirinkti pelningiausius investavimo ir taupymo instrumentus. Tačiau pastebėjau, jog žmonės aplink mane – draugai, giminės, net bendradarbiai – nesugeba gerai tvarkytis su asmeniniais finansais, nežino pačių pagrindinių principų tam.

Pastebėjau, jog lietuviškoje internetinėje erdvėje praktiškai nėra rimtų tinklapių, rašančių asmeninių finansų klausimais. Todėl nusprendžiau – pasinaudosiu patogia tinklapio forma (blogu) ir užveisiu nuosavą asmeninių finansinių patarimų svetainę. Žinoma, blogas yra blogas ir įrašus rasite periodiškai.

Nuoširdžiai tikiuosi, jog mano rašliava ir patarimai padės Jums. Svarbu mokėti valdyti pinigus, kad jie nepradėtų valdyti Jūsų.

Jei norėsite man kažką patarti, turėsite pastebėjimų ar šiaip norėsite pasišnekėti, visada rašykite man: AFpatarejas@gmail.com. Lauksiu Jūsų laiškų!

 

Jūsų, AFpatarėjas.

Rodyk draugams