BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kodėl nieks nemyli infliacijos?

Per verslo/ekonomines naujienas vos ne kasdien girdime naujienas apie infliaciją – tai ji mums euro neleido įsivesti, tai vis auga ir grasina. Galbūt iš pirmo žvilgsnio sunku suprasti, kodėl infliacija yra blogai, todėl ketinu labai trumpai jums viską paaiškinti. Beje, infliacija – tai visuotinis kainų kilimas, pateikiamas dažniausiai VKI (vartotojų kainų indeksu), GKI (gamintojų kainų indeksu) arba defliatoriais (pvz. BVP defliatorius).

Visų pirma būtinai turiu paminėti, jog ne viskas taip blogai, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Infliacija visgi turi ir teigiamą pusę. Ji rodo, jog auga vartojimas, o kartu su juo ir ekonomika. Žinoma, dėl to paskui kyla kainos. Be to, ji rodo brangstančią darbo jėgą – juk didesni atlyginimai didina produktų pagaminimo kaštus. Žinoma, reiktų neužmiršti ir to fakto, kad didėjant infliacijai paimti kreditai ir kiti įsiskolinimai greičiau praranda vertę, tad juos lengviau grąžinti.

Na bet infliacija pripažįstama vos ne valstybės priešu Nr.1, todėl, matyt, ne viskas taip gerai. Kodėl? Visų pirma, didėjanti infliacija mažina realų darbo užmokestį – už tą pačią algą galime nusipirkti vis mažiau. Todėl darbdaviai didina algas – taip dar labiau keliame kainas ir infliaciją. Kai šitas užburtas ratas užsisuka, kainos galiausiai kyla greičiau nei darbo užmokestis ir mes prarandame pinigus.

Kuo brangiau pagaminame produkciją, tuo mažiau konkurencingi tampame pasaulyje. Turbūt nė nereikia aiškinti, jog pasaulinė rinka be galo svarbi net tokiai mažai šaliai kaip Lietuva. Įmonės ims mažiau eksportuoti, pelnai kris, mažės gamybos apimtys. Čia jau prasideda recesija (ekonomikos smukimas) – reikia mažiau darbo jėgos, didėja nedarbas ir kartu mažėja darbo atlygis. Galiausiai sumažėja ir infliacija ir ekonomika pati susitvarko su iškilusiomis problemomis. Klausimas tik, ar tai nebūtų per didelė kaina?

Lietuvoje mes turime fiksuotą valiutos kursą. Infliacijos lygių užsienyje ir šalyje skirtumas koreguoja tai, kas iš esmės negali būti koreguojama – būtent valiutos kursą (arba jos vertę). Būtent dėl didelės infliacijos Latvijos latas nuvertėja ir priartėja prie devalvavimo ribos. Neaiškinsiu, kaip galima pažaboti infliaciją, tačiau trumpai užsiminsiu, kad tai jau monetarinės (Centrinio Banko, kuris, mano nuomone dirba gan neblogai) ir fiskalinės (Vyriausybės, kuri šioje srityje išvis turi mažai supratimo) politikos svertai.

Ką gi, tikiuosi, daugmaž aišku, kokia pabaisa yra ta infliacija. Beje, infliaciją galima išnaudoti ir savo naudai – tik tai jau visai kita tema. Tikiu, kad bus proga apie tai parašyti. Sėkmės!


Jūsų, AFP.

Rodyk draugams

Komentarai (1)

  1. Igarioska:

    O siaip dabar Lietuvoj kilusi infliacija yra valdoma, bet ja valdo didieji prekybos tinklai su Maxima priekyje. O kadangi musu premjeras yra Maximos draugas tai infliacijos jis tikrai nestabdys. Senai yra zinoma, kad stambusis kapitalas infliaciju ir kriziu periodu uzdirba didesnius pinigus negu tada kai ekonomika yra tolygiai auganti, nes infliacijos periodu zmones stengiasi islaikyti iprastini vartojima ir to pasekoje daugiau dirba, arba dirba tiek pat bet maziau uzdirba.
    Kad stabdyt infliacija reikia ne vartojima mazint, o skatint konkurencija, bet kas ja skatins, juk premjeras ir Maxima yra draugai.

Rašyti komentarą