Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2008-04-26

Naftos kainos – rekordinėse aukštumose. Kodėl?

Publikuota: Kita

Negalėjau nepaliesti šios temos – kuro kainos jau ima skaudžiai atsiliepti kiekvieno, kas neturi nuosavos degalinės. Kainos pavojingai priartėjo prie 4Lt/l ribos, nors dar tik neseniai nesiekė 3Lt/l. Kas ir kodėl atsitiko?
Tiesą sakant, niekas nežino. Kai kas teigia, kad tai dėl OPEC ketinimų mažinti gavybą, kiti – kad tai naftos kompanijų baimė dėl Venesuelos (vienų didžiausių naftos klodų) galimo nacionalizavimo. Tačiau tikroji priežastis lieka neaiški – o tas, kas ją atras, galės pretenduoti į Nobelio premiją (čia rimtai).

Kapitalo kryptys keičiasi

Pasaulinėje rinkose susidarė vyksta nemenkas kapitalo persiskirstymas – Vakarų šalys išleidžia 5-6 milijardus dolerių per dieną daugiau vien dėl padidėjusių naftos kainų. Spėkit, kur šie pinigai nueina? Teisingai – pas arabus, į Rusiją, bendrai į OPEC šalis. Su pinigų srautais persigrupuoja ir politinės jėgos – naftą eksportuojančios šalys įgauna svaresnį balsą. Jau dabar matome, kad Venesuela kėsinasi nacionalizuoti ExxonMobil ir ConocoPhillips naftos gręžinius. Negi JAV negins savo kompanijų interesų? Visa bėda, kad JAV dabar turi kitų bėdų. Tačiau tai jau tampa rimta grėsme ir šiai didžiausiai pasaulio ekonomikai, todėl tik laiko klausimas, kada ji imsis spręsti šią situaciją.

Fundamentalios priežastys
Viena iš didžiausių priežasčių, kodėl naftos kainos taip kyla, buvo laikomas Kinijos ir Indijos didėjantis vartojimas. Šio amžiaus pačioje pradžioje neteisingai numatę šių šalių suvartojimą, OPEC nustatė mažus limitus gavybai, todėl dabar jaučiamas trūkumas, kurį seka kylančios kainos. Tiesa, šių šalių kuro suvartojimo rodikliai yra neprieinami analitikams (tokia jau Kinijos valdžia – tai laikoma vidine informacija), todėl tikrieji mastai lieka nežinomi.

Įspėjimas
Galiausiai ir tai nėra labai įtikinantis argumentas – juk suvartojimas nedidėjo taip sparčiai kaip kainos. Todėl žymūs analitikai pastebi, kad tai jau nebe fundamentalios (paklausos-pasiūlos) priežastys, o greičiau tikėjimo padarinys. Kadangi kiekvienas dėka išvestinių finansinių priemonių gali prekiauti nafta, ji, kaip ir auksas, tapo spekuliatyviniu įrankiu. Mark Lewis iš Energy Market Consultants įspėja: „Tai pernelyg primena dot-kom krizę 10 dešimtmetį. Rinka buvo pervertinta, tačiau ji augo, kol buvo tikinčių jos augimu. Tačiau kai buvo nustota tuo tikėti, kainos krito. Ir tai yra įspėjimas.“
Tikrai nežinau atsakymo, kas iš tiesų darosi, tačiau įspėjimas įtikinantis – aš pasisaugosiu. To linkiu ir Jums.

“Saulės energija dar aktyviai nenaudojama tik todėl, kad naftos kompanijoms saulė dar nepriklauso.” - Ralfas Naderis.

Jūsų, AF Patarėjas.


Atgal į: Naftos kainos – rekordinėse aukštumose. Kodėl?