BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Būsto rinka: kur esame ir kur link judame?

Žinau, kad tai daugeliui jau pabodusi tema, tačiau noriu jums pasiūlyti šviežią nuomonę apie susidariusią situaciją gyvenamojo būsto rinkoje. Turbūt bent dabar jau niekam nėra abejonių, kad šio NT kainos jau krenta ir dar kurį laiką kris. Taigi, kokia įsivyravo situacija ir kas toliau?

Kur esame
Dar visai neseniai Registrų centras paskelbė, jog būstas 2007 metų 4/4 pigo 12,6 poc. Tiesa, yra ir blogesnių naujienų šauklių. Manau jau visi su manimi sutiks, kad būsto kainos pasiekė piką. O pažiūrėjęs į NT rinką pasaulyje galiu drąsiai teigti – kainų kryptis pasikeitė iš esmės ir šiuo metu diktuoja aiškią kryptį žemyn.
Jokios gi to priežastys? Įvardijamos kelios: palūkanų augimas, užsienio investicijų sumažėjimas, pasaulio rinkų tendencijos (juk esame pasaulio dalis). Tačiau aš Lietuvoje matau kiek kitą situaciją. Pas mus butų skaičius per capita (žmogui) yra gerokai mažesnis nei Latvijoje ar Estijoje, tad mes galėtume dar nesekti pasaulinių trendų. Mano nuomone, vartotojai yra visa ko šaltinis – jie mato, kas dedasi pasaulyje, laukia būsto pigimo čia ir neperka dabar. Žinoma, paklausos-pasiūlos dėsnis veikia, tad kainos mažėjo. O mes laukiam dar pigiau. Bankai išvis čia mažai kuo dėti – jie juk gyvena iš paskolų ir palūkanų, tad jie norėtų tik branginti būstą ir dalinti visiems paskolas. Tačiau vartotojas taria savo žodį – nepirkti.

Kur link judame
Esu įsitikinęs, kad 12,6 proc. smukimas toli gražu nėra blogai. Blogiau bus paskelbus šių metų pirmo ketvirčio skaičius – mano prognozėmis, jos turėtų būti ne mažesnės (sakyčiau, net iki 15 proc. kritimas lyginant su 2007 4/4). Tai jau reiškia, kad šių metų pabaigoje būstas gali kainuoti 30-35 proc. pigiau nei prieš metus. O tai jau yra daug.
NT rinka iš principo jau nebebus tokia patraukli investuotojams, nes statybų bendrovės jau persiorientuoja į verslo statybas. Kelias atgal visada yra dar sunkesnis.
Tad atsakymas kur link judame, yra gana aiškus – palei srovę. Mūsų NT rinka nustojo būti savarankiška ir nepriklausoma nuo pasaulio ir dabar tėra global trends dalis.
Nemanau, kad pirksime labai pigesnius būstus – auga atlyginimai, ekonomika nori nenori greitu laiku (2-3 metai) stabilizuosis, tad pinigų turime. O uždirbant geriau, norisi ir gyventi padoriau. Tad paprastiems žmonėms kainų kritimas dažniau reikš, kad galės gyventi patogiau.

Jūsų, AFP.

Rodyk draugams

Komentarai (4)

 1. Yessuz.blogas.lt:

  Na, cia kai kuriose vietose galima ir gincytis. Pvz vietos, kuriose vyks svyravimai. Pvz visokie bajorkiemiai - turetu pigti neisvengiamai, tuo tarpu geri rajonai, pvz centras, viada tures verte. Cia kainos nekris. Gal sustos, bet nekris. Kad krizes ner, isitikintum jei paieskotum murinyko kokio, arba dar geriau - kokio normalaus buto. Kad butu sutvarkytas, susisiekimas be kamsciu ir t.t. Va tada pamatytai realia situacija, kuri sako: ne kainos aukstos ar krenta, bet rinktis nera ka!

 2. LMN:

  Sveiki. Idomi Jusu nuomone: ka galvojate apie busto paskolas sveicarijos frankais? PR'as ar reali abipuse (banko, paskolos gavejo) nauda? Dekui uz ats.

 3. Antanas:

  Auga atlyginimai? Atsibuskite! Paskutinius kelerius metus buvę paklausūs specialistai dabar arba nebeturi darbo, arba sutinka dirbt už tiek, kiek darbdavys siūlo, nes kitaip į jo vietą greit atsiras kitas.
  Dėl ekenomikos greito stabilizavimosi bijau, kad esate per didelis optimistas.
  Beje, kas yra stabilizavimasis? Stagnacija po kritimo? Ar visgi vėl augimas kaip pastaruosius keletą metų (jau be ES fondų ir su brangia energija)?

 4. Antanas:

  Oops, nepastebėjau kad tai senas įrašas. Rss man pateikė kaip naują, todėl aukščiau ir atsiliepiau kaip į naują.

Rašyti komentarą