BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Naftos kainos – rekordinėse aukštumose. Kodėl?

Negalėjau nepaliesti šios temos – kuro kainos jau ima skaudžiai atsiliepti kiekvieno, kas neturi nuosavos degalinės. Kainos pavojingai priartėjo prie 4Lt/l ribos, nors dar tik neseniai nesiekė 3Lt/l. Kas ir kodėl atsitiko?
Tiesą sakant, niekas nežino. Kai kas teigia, kad tai dėl OPEC ketinimų mažinti gavybą, kiti – kad tai naftos kompanijų baimė dėl Venesuelos (vienų didžiausių naftos klodų) galimo nacionalizavimo. Tačiau tikroji priežastis lieka neaiški – o tas, kas ją atras, galės pretenduoti į Nobelio premiją (čia rimtai).

Kapitalo kryptys keičiasi

Pasaulinėje rinkose susidarė vyksta nemenkas kapitalo persiskirstymas – Vakarų šalys išleidžia 5-6 milijardus dolerių per dieną daugiau vien dėl padidėjusių naftos kainų. Spėkit, kur šie pinigai nueina? Teisingai – pas arabus, į Rusiją, bendrai į OPEC šalis. Su pinigų srautais persigrupuoja ir politinės jėgos – naftą eksportuojančios šalys įgauna svaresnį balsą. Jau dabar matome, kad Venesuela kėsinasi nacionalizuoti ExxonMobil ir ConocoPhillips naftos gręžinius. Negi JAV negins savo kompanijų interesų? Visa bėda, kad JAV dabar turi kitų bėdų. Tačiau tai jau tampa rimta grėsme ir šiai didžiausiai pasaulio ekonomikai, todėl tik laiko klausimas, kada ji imsis spręsti šią situaciją.

Fundamentalios priežastys
Viena iš didžiausių priežasčių, kodėl naftos kainos taip kyla, buvo laikomas Kinijos ir Indijos didėjantis vartojimas. Šio amžiaus pačioje pradžioje neteisingai numatę šių šalių suvartojimą, OPEC nustatė mažus limitus gavybai, todėl dabar jaučiamas trūkumas, kurį seka kylančios kainos. Tiesa, šių šalių kuro suvartojimo rodikliai yra neprieinami analitikams (tokia jau Kinijos valdžia – tai laikoma vidine informacija), todėl tikrieji mastai lieka nežinomi.

Įspėjimas
Galiausiai ir tai nėra labai įtikinantis argumentas – juk suvartojimas nedidėjo taip sparčiai kaip kainos. Todėl žymūs analitikai pastebi, kad tai jau nebe fundamentalios (paklausos-pasiūlos) priežastys, o greičiau tikėjimo padarinys. Kadangi kiekvienas dėka išvestinių finansinių priemonių gali prekiauti nafta, ji, kaip ir auksas, tapo spekuliatyviniu įrankiu. Mark Lewis iš Energy Market Consultants įspėja: „Tai pernelyg primena dot-kom krizę 10 dešimtmetį. Rinka buvo pervertinta, tačiau ji augo, kol buvo tikinčių jos augimu. Tačiau kai buvo nustota tuo tikėti, kainos krito. Ir tai yra įspėjimas.“
Tikrai nežinau atsakymo, kas iš tiesų darosi, tačiau įspėjimas įtikinantis – aš pasisaugosiu. To linkiu ir Jums.

“Saulės energija dar aktyviai nenaudojama tik todėl, kad naftos kompanijoms saulė dar nepriklauso.” - Ralfas Naderis.

Jūsų, AF Patarėjas.

Rodyk draugams

Komentarai (15)

 1. ballonfire:

  Dabar žiūrim. Naftą perkam už JAV $. Doleris pinga lito atžvilgiu. Tiesiog darosi kažkas didelį pelną apeliuodamas į brangstančią naftą.

 2. AFpatarejas:

  Tiesą sakant, tai tik dalinai tiesa. Doleris per pusantrų metų nukrito iki 30%, tuo tarpu nafta per tą patį laikotarpį užaugo 2,2 karto. Nesunku suskaičiuoti, kad mums nafta pabrango ~46%. Tiesa, kuro kainai naftos kainų svyravimai tesudaro ne daugiau nei 50%.

  Redagavo AFpatarejas 2008-04-26 16:15

 3. Draugas:

  Aš irgi visada maniau, kad naftos kainos kyla dėl pingančio dolerio, ir doleriui kylant ta kaina prades mažėti, prasirodo ne.

  Ačiū, už idomų straipsnį.

 4. AFpatarejas:

  Kaip ir rašiau, priežastys nėra akivaizdžios ir net žymūs analitikai neranda atsakymo.
  Dėkui už komentarus.

 5. giniux:

  gyvenimiska situacija :) penktadieni keliavau per visa lietuva skuodas-klaipeda-kaunas-druskininkai. ir specialiai atkreipiau demesi i dizelio kainas, kurios kiekvienam kraste labai skyresi - pradedant nuo 3.91 ir baigiant 4.02 Lt. juokingiausia, kad giminaiciai pastebejo, jog ju masinos bakas jau vos ne ant nulio, o pirmiausiai pasitaikiusi degaline buvo pati brangiausia :)

 6. tiesa sakant, silpnokas straipsnelis. Labai pavirsutiniskas. Priezastys yra zinomos, ir ju ne viena. Ju yra tiek fundamentaliu (didejantys gavybos kastai, nuosekliai auganti paklausa naujosiose rinkose, riboti istekliai, neisvystyta infrastruktura kai kuriose turtingose nafta salyse, etc.) ir spekuliatyviniu (pastaruoju metu nafta tapo apsidraudimo nuo dolerio savotiska priemone; portfeliniu investuotoju augantis susidomejimas zaliavomis). Ir naftos kaina augs toliau tol, kol neatsiras technologijos, ryskiai sumazinsiancios jos panaudojima, kol neatsiras verti demesio pakaitalai (etanolis, deja sukele zemes ukio produktu kainu suoli) ir pan. Tad nenustebciau, jei po kokiu metu pamatysim ir 200 usd/bb, nes investicijos pradeda duoti rezultatus siame sektoriuje gana negreit.

 7. AFpatarejas:

  Anonimas> tai tėra mano nuomonė, tad ne visus faktus išdėsčiau. Matau, kad domitės makroekonominiais procesais.
  Tiesą sakant, nė vienas jūsų išvardintas faktorius negali paaiškinti, kodėl BŪTENT DABAR šitaip pakilo kainos. Fundamentalios priežastys dėl to ir yra fundamentalios, kad jos ilgalaikės; dėl spekyliatyvinių veiksmų kaip ir išdėsčiau savo nuomonę - kainos kyla, kol yra tikinčių, kad jos kils. Dėl ilgalaikio kilimo lūkesčiu tai ir tapo tam tikru hedgingo įrankiu.
  Ačiū už komentarą, įdomu padiskutuoti šiais klausimais.

 8. Draugas:

  „Nafta yra brangi dėl silpno dolerio ir mažų naftos rezervų. OPEC nenori didinti gavybos, tačiau naftos firmos negali vien tik sėdėti ir džiaugtis pelnu, jos turi galvoti apie ateitį“, - pareiškė naftos analitikas Simonas Wardellis iš kompanijos „Global Insight“.
  Saltinis : http://www.delfi.lt/news/economy/energetics/article.php?id=16867414&rsslink=true

 9. Yulius:

  "Saulės energija dar aktyviai nenaudojama tik todėl, kad naftos kompanijoms saulė dar nepriklauso." - Ralfas Naderis. Cia paslepta daug tiesos. Bet ne tik saules enrgija. Yra kruvos kitu energijos alternatyvu. Keista, kai matai beveik visa pasaulio technika, sauniai veikiancia su elektros enrgija, o stai masinos variklis lyg kazkuo isskirtinis (ne velnio, patikekit), nes yra dideli dedes, kurie siekia islaikyti variklius prikimstus
  savo smirdalo. Anksciau ar veliau naftos kainos turejo isaugti ir augs tol kol dauguma zmoniu nesupras, kad sekdami naftotekininku siulomais keliais toli nenueis, tik cia OPEC padare didele strategine klaida - per staigiai uzkele kainas. Dabar jie paskleide per dideli priesnaftini surmuli, o tai tikiuosi atmerks akis visiem zmonem ir atris rankas tiems, kurie ateities pasauli mato tobulsni.

 10. Kodėl nebėra naujų blogų?

 11. Manau dabar naftos kainos pasieks dar didesnį rekordą…

 12. naftos kainos kyla ir krenta cikliskai. Kai sitas irasas buvo padarytas, kainos buvo uzkilusios o jau po metu krito iki 30$ uz bareli. Siai dienai vel kyla.

 13. Dabar kainos naftos nors ir nera tokiose aukstumose kaip 2008, bet del mazeikiu naftos interesu, degalu kainos Lietuvoje musa rekordus.

 14. Naftos kainos pasieks dar ne tokias aukštumas iki tol, kol nepereisim prie atsinaujinančių energijos šaltinių

 15. Lietuvoje kainos kuro super galima vazinetis daugiau dabar.

Rašyti komentarą